ORJİNAL YEDEK PARÇANIN ÖNEMİ

orjinalparca“Citroen, Türkiye’de emin ellerde!” Araçlarımızdaki güvenin, konforun ve emniyetin devamı için “Orijinal parçalar” yerine gerçekte sadece ebatlarının birbirine uyması nedeniyle kullanılan yan sanayi parçaların; kalitesinden emin olmadığınız menşei belli olmayan parçalarla riske edilmemesi çok önemlidir. İlk alımda tasarruf sağladığı düşünülen birçok parçanın uzun vadede sizlere daha büyük mali külfetler hatta telafisi imkansız riskler getirme riski mevcuttur.

Hemen her üreticide olduğu gibi markalarımızın orijinal yedek parçaları çok kapsamlı geçmekte tasarım, üretim sevkiyatı ve stoklama aşamalarında belli standartlara uygun ve her aşaması üretici tarafından belirlenmiş en iyi ortamlarda sunulmaktadır. Elbette bu parçaların güvenirliği kesindir. Halbuki menşei belli olmayan yan sanayi parçaların ileride ne tür problem çıkartabileceği asla önceden bilinemez. Orijinal yedek parça kullanımı, özellikle belirli sektörlerde tüketicinin can güvenliği, çevre sağlığı için önemlidir bu nedenle dünyanın birçok yerinde belirli standartlarla garanti altına alınmaya çalışılmaktadır.

Aşağıda araçlarımızda kullanılan bazı orijinal parçalara ait kısa bilgiler vermek ve orijinal parça kullanımının ne derece önemli olduğunu örneklemek istiyoruz.

Amortisör

Orijinal bir amortisör yerine sadece yerine uyan bir amortisör seçimi muhtemelen hatalı spektlerde ve orijinal amortisörün karakterine uymayan hatalı amortisör seçimi anlamına gelir ki otomobilin yol tutuşunu kötü anlamda etkiler. Araç virajlarda daha zor kontrol edilir hale gelebilir hatta uygun olmayan amortisörler bazı durumlarda bu frenleme performansını da zayıflatabilir.

Bujiler

Daima aracınızın motoruna uygun ve imalatçı tarafından onaylanmış bujiler kullanmalısınız. Uygun olmayan buji kullanımı ileride ağır hasarlarına neden olabilir bu durumda garantide devre dışı kalacaktır. Motorda kötü ateşleme sonucu ortaya çıkan kötü yanma katalizöründe uğrayabileceği olası zararları ortaya çıkarabilmektedir. Motor performanslı, rölanti devrinin düzenli olması, maksimum yakıt tasarrufu ancak orijinal buji kullanılması ile sağlanır.

Egzozlar

Yerine uyan her egzoz gerçekte araca uyumlu olamaya bilir. Egzozun performans değeri motoru performansına etkisini belirler. Egzoz ömrü, gerçekte egzozun kalitesini ölçmek için iyi bir kriterdir. Orijinal egzozların ömrünün yan sanayi egzozlarla asla mukayese edilmemesi gerekmektedir. Orijinal egzozla rahatça geçebilinen ses testlerinden orijinal olmayan egzozlarla geçilemediği bilinmektedir.

Filtreler

Otomobillerimizde birçok farklı tip filtre farklı teknolojileri yansıtmaktadır.

Hava Filtreleri

Motor ancak doğru hava yakıt karışımı ile istediğiniz yüksek performansı gösterir. Bu da elbette emilen havanın temiz olmasıyla mümkündür. Uygun hava filtrelerinin kullanımı doğru hava – yakıt karışımının oluşmasını sağlarken kullanıcıya yakıt tasarrufu sağlar. Motor üretici tarafından maksimum performansı sağlar.

Yağ Filtreleri

Motor yağının tozdan, aşınmayla oluşan istem dışı parçalardan temizler. Yağlanması planlanan bölgelere yalnızca temiz motor yağının ulaşmasını sağlar. Motor durulduğunda filtrelerdeki yağın geriye kaçmasını engelleyen emniyet valfleri, motor yeniden çalıştığında yağ basıncının hızla oluşmasını sağlar. Tolerans dışı filtreler daha erken bozulacak, yağ akışını bir müddet sonra giderek artan şekilde yavaşlatacak ve motora ciddi zararlar verecektir.

Yakıt Filtreleri

Motorları su ve yakıt deposundaki tortulardan arındırır. Motorun düzenli çalışmasını sağlarken aynı zamanda ömrünü de uzatır.

Polen Filtreleri

Klima sistemlerine yerleştirilen bu filtreler is, duman, polen, toz gibi istenmeyen maddelerin aracın içine girişini engeller. Uygun olmayan ucuz çözümler için seçilen polen filtreleri ilerde sistemde bakterilerin üremesine ve hava sirkülasyonu ile bunun aracın içine dolmasını sağlar. Bu durumda uğranılacak zarar çok fazladır.